У сали “Гранциол” у Преганциолу надомак града Тревиза, у северној Италији, 21. и 22. септембра одржала се изложба “Надежда Петровић, велики српски уметник и родољуб”.
Изложбу је организовало хуманитарно удружење ,,Градити Будућност” из Тревиза у сарадњи са Уметничком галеријом ,,Надежда Петровић” из Чачка, фондацијом ,,LOVE Berevolution” из Тревиза, под покровитељством Савеза Срба у Италији и Општине Преганциол. Галерија ,,Надежда Петровић” из Чачка је уступила садржај за штампање документарних паноа који говоре о животу и стваралаштву Надежде Петровић и штампање репродукција њених слика. Наши суграђани који живе у Италији, као и Италијани, имали су прилику да се упознају са нашом великом хероином Надеждом преко слика које чине поставку њене Спомен собе у Чачку.
Свечано отварање се одржало у суботу 21. септембра. Изложбу је отворила професорка Вера Новаковић, председница удружења ,,Градити будућност” из Тревиза, која је у свом обраћању истакла да је Надежда Петровић била прва жена чије се лице појављује на новчаници модерне Србије. Читав свој кратки живот посветила је не само сликарству, већ и еманципацији жена, социјалним правима и стварању модерног српског друштва. Својим родољубљем 1903. године основала је “Коло српских сестара”. Све ово наглашава њену величину и из тих разлога je 2023. године УНЕСКО у Паризу изабрао као личност за памћење.
На свечаном отварању су присуствовали и говорили и свештеник др Душан Ђукановић, парох Српске Православне Цркве из Удина, Порћије и Тревиза; Елена Стоко, градоначелница града Преганциол; Марина Лозар, конзул Генералног конзулата Републике Србије у Трсту; Бранимир Марковић, потпуковник Министарства одбране Републике Србије при Амбасади РС у Риму; адвокат Леандро Киарели, почасни конзул Републике Србије за регију Тоскана, и Лидија Радовановић, председница Савеза Срба у Италији. Присутни су били и редитељ Божидар Ђуровић, глумица Биљана Ђуровић и председник удружења ,,LOVE” Фабио Франћескини. Историчар уметности проф. Ђовани Роман одржао је прелепо предавање на италијанском језику о изложби и животу Надежде Петровић.
Другог дана изложбе о Надежди Петровић, у недељу 22. септембра, одржана је монодрама ,,Живот Надежде Петровић спакован у дрвени кофер” у извођењу наше познате глумице Биљане Ђуровић, редитеља Божидара Ђуровића. Радња представе смештена је у последњи дан сликаркиног живота у простору Ваљевске болнице, 3. априла 1915.године. И поред тога што је потпуно исцрпљена од тифуса, ова изузетна жена доводи у питање (не) моћ уметности у рату, размишљајући о чуду живота и смрти, упорно и безуспешно покушавајући да устане и врати се рањеницима. Она оживљава слике Старе Србије и Македоније из 1913, слике борбе против анексије Босне и Херцеговине 1908, слике ваљевске болнице из 1915. године. И њен последњи дан живота је ламент за све српске синове који су животе положили у одбрани отаџбине.
Биљана Ђоровић је за ову монодраму сама адаптирала текст на основу аутентичних писама велике сликарке, избора поезије Растка Петровића и Љубомира Симовића, и одломка из књиге ,,Није и барут” требињске прозаисткиње и поетесе Олгице Цице. Освојила је и бројна домаћа и међународна признања: Награду Глумац Европе, Златног витеза у Москви, Награду за најбољу глумицу на међународном фестивалу малих форми и монодраме у Сарајеву.
На улазу у салу своје радове је представио и визуелни уметник Бранко Јовановић из Крагујевца, који живи и ради у Тревизу. Бранко је развио нову технику сликања на платну у три димензије и овај
стил се назива ТРЕДИСМО. Учествао је на разним такмичењима у фотографији, сликарству и дизајну. Освојио је награде за сликарство, фотографију, стилско стварање, израду фризура, одеће и обуће.
У оквиру изложбе такође су били постављени и радови под називом ,,Мали српски уметници широм Италије”. То су били цртежи ученика Српске допунске школе у Италији који похађају наставу на даљину код учитељице Магдалене Доневски, који су у оквиру часова о Надежди Петровић, радили реплику слике “Косовски божури” различитим техникама.
Удружење ,,Градити будућност” из Тревиза, на челу са председницом Вером Новаковић се захваљује свима који су помогли успешној реализацији пројекта, члановима и волонтерима удружења Јасмину Шћопуловићу, Дарију Станићу, Дарку Батићу, Еђидију Ди Риенцо и Јелени Глишић. Велики допринос у реализацији су дали и Лидија Радовановић председница Савеза Срба у Италији, Фабио Франћескини председник фондације ,,LOVE” из Тревиза и уметник Бранко Јовановић.
Догађај су пропратили и забележили млади новинари екипе Дечијег дневника из Удружења ,,Круна” из Скиа који крајем месеца крећу са приказивањем друге сезона првог Дневника у Италији.
Јелена Глишић