У Новом Саду је 1. децембра одржан јубиларни десети Фестивал фолклора Срба из региона у организацију Завичајног удружења Сава Мркаљ из Новог Сада.
Нови Сад је град који има неколико колонистичких насеља, али се велики број колониста и њихових потомака слио управо у овај град, обзиром да је културни и административни центар АП Војводине. На територији града су следећа колонистичка насеља или постојећа насеља која су населили колонисти: Танкосићево (Кисач) (Херцеговина, …) – 60 породица, Ветерник (добровољци, разни крајеви) 250 становника у 46 кућа, Степановићево (Лика, Херцеговина, …) – 1.850 становника у 332 породице …
Тако у самом Новом Саду имамо заиста велики број колониста из обе колонизације, затим избегла и расељена лица током деведесетих година прошлог века, те економске мигранте, али се највећи број потомака колониста и других населио управо у овај град.
Отуда и овај фестивал који се организује већ десети јубиларни пут. Савез Срба из региона је организовао прва три фестивала, а затим је организацију преузело Завичајно удружење Сава Мркаљ.
Организатори су за овај јубилеј припремили изложбу, малу ретроспективу претходних девет фестивала. Реализовали су и изложбу народних ношњи учесника фестивала. Том изложбом су хтели да на директан начин споје публику и извођаче.
У величанственој великој сали Српског народног позоришта – „Јован Ђорђевић“ у Новом Саду, редом су наступили следећи чувари традиције и културног наслеђа предака: Јана и Елена Црномарковић, Ђурђина Влајинић, СКЦ Вук Стефановић Караџић из Бачке Тополе, ФУ Велико коло из Ветерника, КУД Јоцо Савић Илићка из Брчког, АНИП КЦ Младост Футог, СКУД Семберија Бијељина, КУД Табан Будимпешта, КУД Српски вез Куманово, КУД Станко Пауновић НИС РПН Панчево, ЦТКУ Коста Абрашевић Бачка Паланка.
Смењивале су се народне песме и игре, а публика је уживала у разноврсности и богатству српског културног наслеђа које су нам презентовали ови извођачи. Био је величанствен призор видети разне народне ношње, али и велики број посетилаца, тако да смо имали комплетан визуелни и звучни доживљај.
Велика посећеност се може одржати само квалитетним програмом што је доказало Завичајно удружење Сава Мркаљ на челу са Зорицом Влајинић. На путу до прве деценија ЗУ Сава Мркаљ показало је управо квалитет, љубав према традицији и посвећеност.
„Циљ овог Фестивала је да промовише обичаје, традицију и културу грађана Србије који су родом и поријеклом са простора Крајине, Републике Срспке, Федерације Босне и Херцеговине, Црне Горе и других подручја и да дȃ свој скромни допринос јачању културног и духовног јединства српског народа без обзира на постојеће државне границе,“ – рекао нам је идејни творац овог фестивала Миодраг Линта.
„Зорица Влајинић је заједно са својим сарадницима претходних година организовала овај Фестивал на једном високом и професионалном нивоу, на озбиљан и одговоран начин и ја сам поносан на њу и њене сараднике и вјерујем да ће наставити да раде на исти начин и наредних година. Вечерашњи догађај је прилика да се сјетимо нашег завичаја, да се сјетимо предака и искажемо понос према коријенима и свом поријеклу, према својим изворним народним пјесамама, играма, народним ношњама, старим занатима, свему оном што је чинило и чини дио нашег идентитета“ – доао је Линта.
Председница Завичајног удружења Сава Мркаљ Зорица Влајинић је рекла да желе да покажу и матици и публици да једнако вреднују све елементе културног наслеђа.
– Надам се да тај циљ сваки дан све више постижемо. Хвала вам што сте дошли у оволиком броју и поред тешких времена. Публика је та која је Фестивал ове године подстакла, изњедрила и није нам дала да одустанемо. Посебно сам поносна на вас који нас сваке године пратите, и зовете да питате за карту више.
Покровитељи Фестивала су Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање, и односе са вјерским заједницама, Град Нови Сад, Фонд за избјегла и расељена лица и за сарадњу са Србима у региону, Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и Српско народно позориште Нови Сад.