20 ГОДИНА ТРАДИЦИЈЕ У КАЋУ

Удружење грађања „Змијање“ обележило је у суботу, 14. фебруара 2026. године, двадесет година постојања свечаним програмом у ресторану „Оморика“ у Каћу. На јубиларној прослави окупили су се чланови удружења, представници локалне самоуправе, сарадничких организација, медији и бројни пријатељи и подржаваоци, који су истакли значај овог удружења за очување традиције, културног наслеђа, развој локалне заједнице и културну промоцију традиције Змијања.

Каћ је насеље у градској општини Нови Сад града Новог Сада у Јужнобачком округу. Насеље се налази у Шајкашкој области. Према попису из 2022. било је 11.067 становника. Први помен насеља датира из 13. века, тачније 1232. године у списку Папског десетка. Сматра се да име места потиче од келтске речи Katy што значи „насип“, „утврђење“ јер Каћ гледан с јужне стране делује као да је на насипу. У околини Каћа пре неколико столећа била су још два села, Бикач, између Каћа и Новог Сада, и Куждин, између Каћа и Ђурђева.

У центру места се налази објекат спортско, пословно, културне и друштвене намене Светосавски дом, на чијем се месту, до 1999. налазио Дом културе. Дана 01.10.2000. године, пред препуним трибинама дворане „Храм“, свечано је отворен „Светосавски дом“.

Већ дуги низ година постоје три културно-уметничка друштва: Стеван Мокрањац, Свети Сава и Петефи Шандор и неколико удружења грађана који чувају културно наслеђе.

Једно од таквих удружења је и „Змијање“ које чува културно наслеђе предака који су у ово војвођанско место доселили из Босанске Крајине.

Прослава је почела у 18:00 сати пријемом гостију, након чега је уследио благослов свештеника Петра Ђукића, а потом и поздравни говор председнка Удружења, Слободана Митровића. У свом обраћању Митровић је подсетио на почетке рада удружења 2006. године као неформалне групе ентузијаста, а затим на регистровано удружење које је временом постало препознатљиво по очувању српског културног наслеђа Змијањаца, изградњи завичајне куће у Каћу, помоћи земљацима у завичају и бројним другим активностима.

Митровић је, између осталог, додао: „20 година није само време које је прошло, то је прича о људима, о заједништву, поносу и корене које носимо у срцу и који нису избледели. Од почетка градили смо више од удружења, стварали смо породицу, у којој се поштује традиција, помаже без рачунице и радује искрено. Посебан понос нам је то што смо од самог оснивања били део велике духовне приче, обнове цркве Виде, а данас нашег Манастира Соколово. Улагали смо труд, време, љубав, јер смо знали да тиме чувамо веру, индентитет и трајање нашег народа. То је доказ да када смо сложни остављамо дела која остају да живе. Вечерас желим да се захвалим оснивачима, јер су имали визију, свим члановима који су годинама носили удружење и свима вама који сте вечерас овде. Овај јубилеј није само сећање, ово је завет да будемо још јачи, сложнији и да новим генерацијама оставимо пример како се чува своје.“

Уз честитке и поклоне, пригодне говоре одржали су и Недељко Чубриловић, председник удружења “Змијање“ у Бања Луци и народни посланик Народне скупштине Републике Србије и председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта.

– Хвала вам што негујете традицију нашег краја, нашег народа. Хвала вам што је Змијање још увек ваш завичај и што то тако и на тај начин осећате. Верујем да ћемо још дуго година уз уважавање свих различитости бити тамо на Змијању, тамо смо најпотребнији и тамо смо најбитнији и нама је тамо Змијање најбитније. Захваљујем се домаћинима и надам се да ће бити прилике да се још дружимо. Желим вам много среће у будућем раду и пословима, истакао је Чубриловић.

Током вечери представљен је и богат мултимедијални осврт на деценије активности — фотографије са теренских акција, видео-изјаве бивших и садашњих чланова, као и изложба ручних радова и предмета који симболизују занате и градитељску традицију којом се бави удружење.

Присутни су се посебно осврнули на образовне програме и радионице које „Змијање“ организује у сарадњи са локалним школама и обједињеним културним центрима.

Гости су имали прилику да у оквиру програма уживају у културно-уметничким тачкама: мушка и женска певачка група “Змијање“, мушка певачка група КУД “ДР Младен Стојановић“ из Бачког Јарка, певачка група “Пећи у срцу“, гуслар Витомир Вулин и мултиинструменталиста Милан Вашалић, који музицира на 12 различитих инструмената.

Јубиларна вечера искоришћена је и да се најаве планови за наредни период, а у току вечери могли су се донирати прилози за изградњу конака Манастира Соколово. Приход од продаје мајица Удружења грађана Змијање са мотивом Манастира Соколово је дониран у хуманитарне сврхе. Такође, за све госте организована је и томбола.

Уз речи захвалности спонзорима, партнерским институцијама и свима који су дали допринос раду удружења, свечаност је завршена традиционалним сећањем на прве године рада и симболичним резањем торте са логоом „Змијања“. Многи присутни су оценили да је овај јубилеј прилика да се освежи видљивост удружења у јавности и да се подстакне нови талас волонтеризма међу младима.

Крајем вечери, у атмосфери пријатељства и оптимизма, учесници су истакли да ће „Змијање“ остати посвећено својој мисији — очувању културне и природне баштине, едукацији нових поколeња и континуираном унапређењу квалитета живота у локалној заједници, као и у завичају.

Фото: Драгана Шиповац

 

 

Коментари су затворени.