Почевши од 1920. године, тадашњом аграрном реформом, почињу формирања потпуно нових тзв. колонистичких насеља. У једно такво насеље Бачки Соколац у данашњој општини Бачка Топола давне 1921. године почели су да долазе српски добровољци углавном из Лике и Босанске Крајине.
Дошло је тих година око 800 колониста у 157 породица у ово новоформирано насеље на северу Србије. Само насеље је настало доласком првих колониста 1921. године, док је као колонија оформљено 1924. године. Колонисти су населили имања бивших велепоседника, а у деветнаестом веку, припадала су породици Фернбах. Многи Соколчани су као добровољци дошли из Русије и Америке и учествовали као борци на солунском фронту и Народноослободилачкој борби.
Сада у Бачком Соколцу живи око 500 становника, а труде се да сачувају културно наслеђе и успомену на своје претке. По датуму првих досељавања у ово насеље 22. маја 1921. године, прослављају сваке године и Дан села када се организује и пригодан културно-уметнички програм.
У Бачком Соколцу је тог дана 2021. године обележено сто година од оснивања села и том приликом је откривен споменик којим је одата почаст оснивачима села. Њих 144. Статуа је заправо Драгутин Матић, Око соколово. Са изградњом је почето 2018, а помогли су је мештани, Месна заједница и Удружења ратних добровољаца.
Овом приликом је и освештана биста од стране свештеника из Жедника Далибора Ратника , Дарка Ивковића из Пачира и ђакона Лазара Ђачића из Суботице.
Потомци добровољаца из Соколца су осликали и мурал на згради Месне заједнице.
Није било лако доћи до података, фотографија и осталих докумената које мештани чувају у спомен соби коју су направили, јер је много њих уништено.
Доселивши се у Соколац почели су од нуле. И таман када су нешто створили протерали су их маја 1941. године на аеродром Југовићево. Тада су имали могућност да оду ко је хтео у ужу Србију. Већину су у јулу депортовали у концентрациони логор Шарвар у Мађарској, где су провели неколико година. Вративши се кући, опет су се трудили да стекну, али им је наметнута задруга. Нажалост, никада нису добили свој заслужени статус. Зато се њихови потомци сада труде да сачувају успомену на њих.
У периоду од седамдесетих година двадесетог века, и касније, српске породице из Босне и Херцеговине доселиле су се у Бачки Соколац и употпунили слику места где живе Срби који су се нашли на истом тлу, а дошли са различитих поднебља. Деведесетих година двадесетог века, Срби који су протерани из својих кућа са простора Републике Српске Крајине, пронашли су свој дом међу Соколчанима. Тада је и изграђено Ново насеље, део села где су се ови људи сместили.
Иако се број становника овог села из године у годину смањује, мештани који су остали не заборављају претке и обичаје које су са собом донели из кршевите Лике у равну Војводину.