Стручно усавршавање за уметничке руководиоце и играче фолклорних ансамбала у региону

Фонд за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону покренуо је пројекат стручног усавршавања уметничких руководилаца и играча фолклорних ансамбала у региону који подразумева едукацију на пољу очувања и развоја српске културе и традиције у Словенији, Хрватској, Босни и Херцеговини и Црној Гори. Партнери Фонда на овом пројекту ће бити Савез Срба Словеније, СКД Просвјета из Хрватске, Заједничко вијеће општина Вуковар, Савез Културно умјетничких друштава Републике Српске, локалне самоуправе и локална културно уметничка друштва.

Програми бесплатне едукације биће реализовани сваког месеца, почевши од марта 2022. године у Бањој Луци, затим у Љубљани, Вуковару, Дрвару, Копру, Крњаку, Требињу, Марибору и Никшићу. За учеснике семинара сви програми су бесплатни.

Циљ овог пројекта је подстицање фолклорних активности у региону, пружање подршке уметничким руководиоцима, превазилажење проблема у раду са дечијим и одраслим фолклорним ансамблима и пружање знања о народној игри из различитих етнокореолошких подручја, као и њиховој сценској примени. Стручни тим предавача сачињен је од врсних уметничких руководилаца и педагога, етнокореолога и етномузиколога.

Представљајући овај пројекат, директор Фонда за избегла, расељена лица и за сарадњу са Србима у региону Душко Ћутило истакао је да је веома важно и на овај начин пружити подршку  Културно уметничким друштвима у региону.

„Српска народна игра, песма и народна ношња представљају велико богатсво које имамо и које треба неговати и чувати. У целом том процесу једну од најзначајнијих улога имају фолклорни ансамбли који су често најбољи амбасадори српске културе широм света и због свега тога покретањем овог пројекта желимо да дамо свој допринос очувању и промоцији српског фолклора. Велику захвалност дугујем тиму стручних и искусних људи који ће у наредним месецима на терену реализовати овај пројекат и са задовољством ћемо на крају овог пројекта сви да се сретнемо у Новом Саду.“ – истакао је Ћутило.

Испред стручног тима, етномузиколог и етнокореолог др Весна Бајић Стојиљковић истакла је да ће сви садржаји едукације бити усмерени на очување и унапређење српске културе и традиције у региону.

„Семинари за народну игру реализују се у Србији дуги низ година, међутим, ово је први пут да је фолклорним ансамблима пружена институционална подршка, посебно ако говоримо о удружењима у земљама региона. Стога верујемо да ће бити велико интересовање од стране чланова фолклорних ансамбала и њихових руководилаца, јер овим пројектом желимо да подстакнемо не само рад српских фолклорних ансамбала у региону, већ и да им пружимо неопходна знања о сценском раду, кореографији и уметничком руковођењу“ – истакла је др Бајић Стојиљковић.

 

Коментари су затворени.